Rekuperatorius - kas tai?

Rekuperatorius - kas tai?

Rekuperatorius – tai mechaninė tiekiamo ir ištraukiamo oro vėdinimo sistema. Jo užduotis – kontroliuoti oro cirkuliaciją patalpose ir tiekti gryną orą ištisus metus.

Šią įrangą dažnai įsirengia ofisuose dirbantys darbuotojai. Taip pat ji naudojama pramonėje, prekybos centruose, nuosavuose namuose. Rekuperatorius butui yra vienas dažniausių pasirinkimų tarp butų šeimininkų.

Pastatuose rekuperatoriai dažniausiai įrengiami ventiliacijos sistemose. Ventiliacijos metu vykstantys procesai padeda išlaikyti sveiko oro kokybę patalpose ir dalis energijos, kuri yra sunaudojama šildant ar šaldant orą išeina per vėdinimo angas. Rekuperatoriai taip pat gali būti naudojami gamybos procesuose, tokiu atveju dalis energijos yra perdirbama. Norint sumažinti degalų suvartojimą ir išmetamų teršalų kiekį, įrangą galima įsirengti transporto priemonėse.

Kodėl verta įsigyti rekuperatorių?

Rekuperatorius yra vertas jūsų investicijos, nes turi nemažai pliusų, kurių verta šią sistemą vertą įsigyti ir susiprojektuoti.

 • Padeda sutaupyti energijos ir sumažina išmetamų teršalų kiekį.
 • Pagerina oro kokybę patalpose, nes dalis naudojamos energijos išeina per vėdinimo sistemą.
 • Sumažina tenkančius šildymo kaštus, todėl už šildymą žiemos metu teks sumokėti mažiau.
 • Tiekiamas oras išvalomas nuo dulkių, alergenų ir taršos iš išorės, todėl darbuotojai, pastatų ar nuosavų namų gyventojai kvėpuoja švariu ir filtruotu oru.
 • Palaikomas tinkamas drėgmės lygis patalpose. Jis apsaugo nuo grybelių bei pelėsių susidarymo.
 • Ypatingai pravartu šią sistemą įsirengti nuosavose namuose - greičiau išdžiūsta skalbiniai, šlapios grindys, veidrodžiai, langai.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis rekuperatorių?

Tinkamo rekuperatoriaus išsirinkimui įtakos turi pastato dydis, vėdinimo sistemos apimtis, oro drėgmės ir taršos lygis bei kiti veiksniai. Kad išsirinktumėte tinkamą rekuperatorių norime pasidalinti keliais patarimais į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

 1. Rekuperatorių reikia rinktis atsižvelgiant į pastato dydį, kuriame jį planuojate projektuoti bei oro apytakos srautą. Svarbu pasirinkti rekuperatorių, kurio oro apytakos srautas atitiks poreikius ir užtikrins gerą oro kokybę patalpose.
 2. Kad galėtumėte maksimaliai išnaudoti galimą rekuperatoriaus perdirbamą energiją ir kad jis tarnautų ilgą laiką, prietaisas turi pasižymėti aukštu veikimo efektyvumu.
 3. Kad būtų galima pašalinti susikaupusias dulkes, įvairius alergenus bei kitas kenksmingas medžiagas iš oro srauto, pirkdami rekuperatorių atkreipkite dėmesį, kad jis būtų su gera oro filtravimo sistema.
 4. Jeigu jums svarbu, kad būtų išlaikomas optimalus drėgmės lygis patalpose, įrangos ieškokite su integruotą oro drėgmės reguliavimo sistema.
 5. Rekuperatorius turi būti lengvai ir patogiai montuojamas, prijungiamos prie jau turimos vėdinimo sistemos.

Rekuperatoriaus montavimas ir veikimas

Rekuperatoriaus montavimas nėra paprastas procesas, koks gali atrodyti. Įrenginio montavimas yra gan sudėtingas procesas, kuris skiriasi nuo montuojamo modelio bei pastato struktūros. Prieš pradedant montavimo darbus būtina atlikti reikiamus matavimus: pastato ir vėdinimo sistemos matavimai, vamzdžių ir kabelių maršrutų nustatymas. Atlikus matavimo darbus rekomenduojama pasirinkti tinkamą vietą rekuperatoriaus montavimui. Vietą rekomenduojama rinktis tokią, kurioje bus užtikrinta gera oro apytaka ir kuri bus lengvai pasiekiama atliekant techninius priežiūros darbus.

Kadangi įrenginys turi būti pajungtas prie vėdinimo ir valdymo sistemos, svarbu reikiamoje vietoje atlikti vamzdžių ir kabelių įrengimo darbus, maršrutų nustatymą ir kitus techninius darbus. Atlikus šiuos veiksmus būtina tinkamai pritvirtinti rekuperatorių, kad būtų užtikrintas optimalus oro srautas patalpose ar gamybos procesuose. Pritvirtinus ir sumontavus, patariama kelis kartus paleisti ir išjungti rekuperatorių, kad būtų užtikrintas saugus ir efektyvus jo veikimas.