Saulės elektrinė ant stogo ar saulės parkas

 • Saulės elektrinė ant stogo ar saulės parkas

  Saulės elektrinė – sistema paverčianti saulės energiją į elektros energiją.

  Saulės elektrinė naudoja saulės šviesą energijai gauti, todėl elektros gamybos procesas saulės elektrinėje yra visiškai ekologiškas. Saulės elektrinės gali būti įrengiamos elektrai gaminti gyvenamuosiuose namuose arba didesniuose verslo pastatuose. Elektrai gaminti galima naudoti atsinaujinančią energiją, o su pagaminta elektros energiją gali būti vėsinami, šildomi pastatai bei veikti įvairūs elektros prietaisai. Priklausomai nuo veikimo sistemos išskiriamos dviejų tipų saulės elektrinės: saulės elektrinės ant stogo ir saulės parkai.

  Saulės elektrinė ant stogo

  Saulės elektrinė ant stogo yra vadinama fotovoltine sistema, kurios elektrą gaminančios saulės baterijos yra sumontuotos ant gyvenamojo ar komercinio pastato ar statinio stogo. Įvairūs tokios sistemos komponentai apima fotovoltinius modulius, tvirtinimo sistemas, kabelius, saulės energijos inverterius ir kitus elektros priedus.

  Ant stogo montuojamos elektrinės nėra didelės palyginus su komunalinio masto saulės energijos antžeminėmis fotovoltinėmis elektrinėmis. Ant stogo įrengti saulės elektrines yra vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių būdų. Miesto ir kaimo aplinka suteikia daug tuščių erdvių ant stogo, todėl montuojant elektrinę ant jo, išvengiama su aplinkosauga susijusių problemų ir neužimamas papildomas žemės plotas.

  Saulės elektrinės ant stogo privalumai

  • Sutaupytos elektros sąnaudos. Gaminant elektros energiją iš saulės energijos yra sutaupomos elektros sąnaudos, kadangi elektros neįsigyjate iš tiekėjų, o turite savo elektros tiekimo šaltinį. Taip pat turėdami nuosavą saulės elektrinę tapsime nepriklausomi ir sumažinsite netikėtų elektros energijos tiekimo sutrikimų pavojų.
  • Teigiamas poveikis aplinkai. Saulės energija yra mažiausiai neigiamos žalos aplinkai padarantys energijos šaltinis. Saulės elektrinės nesukelia šiltnamio efekto, neišmeta į aplinką dujų ir kitų aplinką teršiančių medžiagų.
  • Elektrinės gali būti montuojamos ant bet kokio stogo. Svarbiausia montavimo sąlyga, kad saulės elektrinė būtų montuojama saulės spindulių diapazone.  Atskiros saulės energijos sistemos gali aprūpinti elektra mažiau apgyvendintas vietoves.

  Saulės parkas

  Saulės parkas arba kitaip fotovoltinė elektrinė – tai didelio masto prie tinklo prijungta fotovoltinės energijos sistema. Saulės parkus dažniausiai įsirenginėja įmonės, elektros energijos tiekėjai, nes saulės energija tiekiama komunalinių paslaugų lygiu didelei masei vartotojų.

  Fotovoltinės elektrinės turi daug elektra sujungtų fotovoltinių modulių, kurie sudaro stygas lygiagrečiai sujungtas viena su kita, taip pat su keitikliu elektros srovei tiekti. Inverteris paverčia nuolatinę generuojamą srovę į kintamąją, kad transformatorius ją paverstų vidutinės įtampos srove. Valdymo sistema skirta elektrinės veiklai stebėti ir prijungti ją prie elektros tinklo.

  Saulės parkai įrengiami laisvuose žemės plotuose, o kokios dydžio žemės plotas bus reikalingas priklauso nuo vietos, baterijų efektyvumo, vietos nuolydžio ir naudojamo tvirtinimo tipo. Fiksuoto pakreipimo saulės kolektorių masyvams dažniausiai naudojamos tipines maždaug 15 % efektyvumo plokštės.

  Saulės parko privalumai

  • Mažai priežiūros. Saulės parkai reikalauja mažiau priežiūros nei saulės elektrinė įsirengta ant stogo. Tačiau saulės parkas kartas nuo karto turi būti prižiūrimas, nes tai įpareigoja rangovas.
  • Pririšta prie asmens. Tai reiškia, kad pakeitus gyvenamąją vietą – galima parko dalį naudoti kitame, nuosavame name ar versle.
  • Nesudėtingas pardavimo procesas. Pasikeitus gyvenimo aplinkybėms saulės parką nesudėtingai parduosite antrinėje rinkoje konkuruojančia kaina.
  • Nėra galimybės vartoti tiesiogiai. Elektros energijos negalėsite vartoti tuojau pat, tiesiogiai ir nemokamai. Saulės parkuose elektra yra saugoma, todėl už ją teks susimokėti pasaugojimo mokestį.