Kaip išsirinkti kieto kuro katilą?

  • Kaip išsirinkti kieto kuro katilą?

    Kieto kuro katilai – tai katilai, kurie yra prijungiami prie centrinio šildymo sistemos.

    Kietuoju kuru kūrenami katilai naudoja šilumą, susidarančią deginant anglį, medieną, pjuvenas, durpes ar kitas degias medžiagas. Šildymas kieto kuro katilu laikomas pigiausiu, populiariausiu ir alternatyviausiu šildymo būdu. Kotedžų, namų, daugiabučių gyventojai dažniausiai šildymui naudoja šiuos katilus, kurie puikiai tinka ir komercinėms patalpoms šildyti.

    Katilai skirstomi į ketaus ir  plieninius. Ketaus katilai yra laikomi ilgaamžiškiausiais ir tvirčiausiais kuro katilais, tačiau lyginant su plieniniu katilu, pasižymi mažesniu naudingumo koeficientu. Plieniniai katilai dažniausiai perkami dėl didesnio naudingumo koeficiento ir ilgos degimo trukmės.  Renkantis katilą dėmesį reikia atkreipti ne į vieną detalę. Patarimais į ką atkreipti dėmesį renkantis kieto kuro katilą pasidalinsime straipsnyje.

    Kietojo kuro katilų tipai

    Kieto kuro krosnys – tai krosnys daugeliu atvejų lemiančios šildymo sistemos ekonomiškumą ir efektyvumą. Su tinkamai pasirinkta kietojo kuro krosnimi mėgausitės optimaliai išskiriama energija šilumai išgauti, sumažinsite šildymo kaštus ir gyvenamasis būstas bus maksimaliai apšildytas. Kietojo kuro krosnys gali būti kūrenamos malkomis, anglimis, briketais, durpėmis ir pan.

    Biomasės katilai yra mažai žinomi, bet metams bėgant tikėtina sulauksianti nemažai paklausos prekė. Biomasė yra atsinaujinantis energijos šaltinis, kuri pasigamina deginant medieną, augalus ir kitas organines medžiagas. Degimo metu medžiagos išskiria labai mažai anglies dioksido, kuris kaip žinome turi nuodingų savybių aplinkai. Biomasės šildymo katilai yra kūrenami medienos granulėmis, drožlėmis ar rąstais, bei turi būti prijungti prie centrinio šildymo ir karšto vandens sistemos.

    Kietojo kuro katilų privalumai ir trūkumai

    Rinktis kietojo kuro katilą verta dėl šių priežasčių:

    • Nedidelės eksploatacinės išlaidos;
    • Katilai kūrenami gali būti ne tik su malkomis, bet ir anglimi, durpėmis, kitomis degiomis medžiagomis;
    • Katilai turi kaminą, kurio dėka patalpos yra ne tik šildomos, bet ir vėdinamos;
    • Biomasės tipo katilai išskiria mažą kiekį anglies dioksido;
    • Katilai pasiekia didelį šildymo efektyvumą per trumpą laiką.

    Taip pat kaip ir bet kuris įrenginys taip ir kietojo kuro katilas turi trūkumų:

    • Katilai apačioje turi stalčius kuriame kaupiasi po kūrenimo susidarę suodžiai ir pelenai;
    • Kūrenama drėgna mediena ir anglis išskiria daug dervos ir dūmų;
    • Katilai užima nemažai vietos, kai kuriais atvejais gali prireikti net skirtingų patalpų;
    • Kietojo katilo įsigijimas ir įsirengimas pareikalaus nemažai lėšų.

    Kietojo kuro katilo išsirinkimas

    Renkantis kietojo kuro katilą, pirmiausia tikslinga išsiaiškinti, kokio galingumo katilas bus reikalingas. Remiantis standartiniais skaičiavimais 1 kW galios reikalingas 10 m² apšildyti, kai patalpa ne aukštesnė kaip 2,5 m.

    Geras kieto kuro katilas pirmiausia turėtų būti ne žemesnės kaip 5-os klasės. Šios klasės katilų efektyvumas  ne mažesnis kaip 89 proc. Jeigu rinksitės mažesnio efektyvumo katilą, tai tam pačiam šilumos kiekiui išgauti įrenginiui prireiks daugiau kuro.

    Jeigu papildomai planuojate statyti akumuliacines talpas, tuomet reikėtų rinktis  ženkliai didesnio galingumo katilą, nei reikalauja Jūsų namo plotas. Taip pat nemaža dalis žmonių šildymo katilą renkasi pagal medžiagą, iš kurios jis pagamintas – ketaus arba plieno. Tačiau šioje vietoje didesnį dėmesį renkantis katilą rekomenduojame atkreipti į patikimą gamintoją ir pardavėją, kurie suteikia garantijas, montuoja, turi aptarnavimo padalinį.