Kaip išsirinkti pirties krosnelę?

  • Kaip išsirinkti pirties krosnelę?

    Daugelis svajoja apie pirtį namuose ar kieme ir kiekvienam iš norinčiųjų iškila klausimas: Kokią krosnelę rinktis? Ar elektrinę ar malkinę? Kuri labiausiai atitiks lūkesčius? Kurį yra parktiškesnė ar ilgaamžiškesnė? Tačiau į šiuos klausimus vieningo atsakymo nėra. Svarbiausia išsiaiškinti žmogaus poreikius ir kokią pirtį mėgsta.

    Renkantis krosnelę reikia atsižvelgti į jos kokybę, kad ji tarnautų ilgai. Tarnavimo laiką nulemia krosnelės storis. Pigiausios krosnelės gaminamos plonu korpusu dėl šios priežasties greitai pradega pakūros metalas. Visada reikia atkreipti dėmesį kokio storio metalas naudojamas krosnelės gamybai. Jei pakūra yra išdėta šamotu, tą krosnelę galima vadinti ilgaamžiška. Antras svarbus kriterijus yra akmenų kiekis. Kuo daugaiu akmenų tuo didesnis garas ir didesnė drėgmė pirtyje. Akmenų kiekis įtakoja ir pirties kūrenimo laiką, kuo daugiau akmenų tuo ilgiau kūrenama pirtis, to pasekoje pirtis įkaitusi išlieka ilgiau. Renkantis krosnelę pirčiai reikia žinoti pirties tūrį (kubatūrą), kokia turi būti pakūra (išorinė ar vidinė), kokio garo norite ir kokioje temperatūroje jaučiates gerai. žinant atsakymus į šiuos klausimus galima išsirinkti tinakmą krosnelę.

    Pirties krosnelės yra dviejų tipų: elektrinės ir malkinės. 

     Elektrinės krosnelės. Tai naujoviškos krosnelės, kurios skiriasi šildymo būdu – šilumos šaltinis yra ne ugnis, o elektriniai tenai. Dėl šios priežasties tokioms krosnelėms nereikia kamino ar pakūros, joms taikomi švelnesni priešgaisriniai reikalavimai. Šio tipo krosnelės dažniausiai turi apsauginius išsijungimo mechanizmus, tiesa, prisideda papildomi saugumo reikalavimai – tokios krosnelės turi būti tinkamai įžemintos. Pažangiausios krosnelės gali pasiūlyti įvairių pirties galimybių. Elektrinių krosnelių galingumas svyruoja nuo 2,5 iki 18 kW, o viešosioms pirtims skirtų krosnelių galia gali būti ir dar didesnė. Tokių krosnelių temperatūrą galima nustatyti laipsnio tikslumu, taip pat krosnelės geba palaikyti nustatytą temperatūrą, o elektrinės krosnelės su garo generatoriumi gali palaikyti skirtingą drėgmės lygį, taip išplėsdamos pirties pramogų spektrą – galima reguliuoti drėgmę, temperatūrą ir su ta pačia krosnele mėgautis įvairių tipų pirtimis.

      Malkinės krosnelės krosnelės yra neatsiejamos nuo tradicinės pirties įvaizdžio. Tiesa, palyginus su senesniais laikais naudotomis iš akmenų mūrytomis krosnelėmis, šiuolaikinės krosnelės dažniausiai gaminamos iš metalo ir turi įvairių naudingų patobulinimų, pavyzdžiui, gali turėti papildomą talpą vandeniui pašildyti. Vis tik jų principas išlieka toks pat – krosnyje esančius akmenis kaitina šiluma, gauta deginant malkas. Tokios krosnelės įprastos rąstinėse pirtyse ir ypač retos namie įrengiamose pirtyse. Tokios krosnelės labiau tinkamos žmonėm kuriem patinka pats kūrenimo procesas.

    Pojūčio skirtumas kaitinantis tarp vieno ar kito tipo krosnelės jaučiasi tik jautriam žmogui, o garas priklauso nuo naudojamų akmenų. Tiesa, elektrinėse krosnelėse per tenus išdega šiek tiek daugiau deguonies, tačiau teisingai įrengus pirtį, skirtumas nesijaučia. Dar vienas aspektas, kad daugelis elektrinių krosnelių jungiasi prie trifazio elektros įvado, o soduose elektros tiekėjas kartais negali garantuoti norimos galios. Tokiu atveju daug paprasčiau pasistatyti malkinę krosnelę. Kita vertus, šioms krosnelėms reikalingas dūmtraukis, todėl reikai palyginti kuris sprendimas kiekvienam yra patogesnis ir palankesnis.