Šilumos siurblys: mažiau anglies dioksido į aplinką išskiriantis šildymo sprendimas

  • Šilumos siurblys: mažiau anglies dioksido į aplinką išskiriantis šildymo sprendimas

    Norėdami iki 2050 m. pasiekti nulinį anglies dioksido išmetimą, turėsime pakeisti savo namų ir pastatų šildymo būdą.

    Vienas iš būdų tai padaryti - pakeisti iškastinio kuro katilus elektrinėmis šildymo sistemomis. Populiariausios ir šiai dienai naudojamos bei pasiteisinusios elektrinės šildymo sistemos – šilumos siurbliai.

    Šilumos siurbliai yra energiją taupanti alternatyva krosnims ir oro kondicionieriams. Šie įrenginiai naudoja elektrą, kad esant šaltam orui, perduotų šilumą iš lauko į vidų, o esant šiltam orui šilumą sukauptą namo viduje, grąžintų į lauką. Taip naudojamas šilumos siurblys jūsų namuose užtikrins norimą temperatūrą.

    Kanalinio oro šaltinio šilumos siurbliai

    Yra trys pagrindiniai šilumos siurblių tipai, sujungti ortakiais: oras - oras, oras – vanduo ir geoterminiai. Įrenginiai surenka šilumą per savo sistemą, kurį įrengta išorėje ir viduje. Šiluma gaminama iš oro, vandens bei žemės.

    Labiausiai paplitęs šilumos siurblio tipas yra oras - oras. Šis siurblys perduoda surinktą orą iš lauko į patalpų vidų, paverčiant orą šiluma. Šilumos siurblys sumažina elektros energijos suvartojimą šildymui maždaug iki 50 procentų. Išlaidos sumažėja žymiai, jeigu lyginsime su krosniniu ar dujiniu šildymu.

    Didelio efektyvumo šilumos siurbliai geriau susitvarko su drėgme nei standartiniai centriniai oro kondicionieriai, todėl vasaros mėnesiais sunaudojama mažiau energijos ir suteikiamas didesnis vėsinimo komfortas.

    Geoterminiai šilumos siurbliai

    Geoterminiai (žemės arba vandens šaltinio) šilumos siurbliai pasiekia didesnį efektyvumą perduodami šilumą tarp jūsų namo ir dirvožemio arba netoliese esančio vandens šaltinio. Geoterminio šilumos siurblio, lyginant su oras – oras siurbliu, įsirengimas yra brangesnis, tačiau šių šilumos siurblių eksploatacijos sąnaudos yra mažos, nes jie naudoja santykinai pastovią žemės ar vandens temperatūrą.

    Apie šių siurblių įsirengimą vertą pagalvoti dėl kelių privalumų:

    • Sumažina energijos suvartojimą iki 30–60 procentų;
    • Kontroliuoja drėgmę;
    • Yra tvirti ir patikimi;
    • Tinkami įrengti įvairiuose namuose.

    Ar verta įsirengti geoterminį šilumos siurblį priklausys nuo turimo sklypo dydžio, podirvio ir kraštovaizdžio.

    Absorbciniai šilumos siurbliai

    Absorbcinis arba dujomis kūrenamas šilumos siurblys, tai palyginti naujo tipo siurblys skirtas gyvenamosioms sistemoms. Absorbciniai šilumos siurbliai naudoja šilumą arba šiluminę energiją kaip energijos šaltinį. Šie siurbliai, kad veiktų naudoja įvairius gamtos šaltinius, tokius kaip: gamtinių dujų deginimas, garai, oras arba geoterminiu arba saulės energijos būdu šildomas vanduo. Šis įrenginys veikia kur kas sudėtingiau, todėl jų veikimui reikalingi didesni įrenginiai ir didesnį ištekliai. Kaip pliusą galima išskirti mažesnį elektros poreikį, kuris yra susijęs su skysčių siurbimu.

    Išplėstinės funkcijos šilumos siurbliuose

    • Skirtingai nuo standartinių kompresorių, kurie gali veikti tik visu pajėgumu, dviejų greičių kompresoriai leidžia šilumos siurbliams veikti arti šildymo ar vėsinimo galios, reikalingos esant bet kokiai konkrečiai lauko temperatūrai, taip taupant energiją, nes sumažėja įjungimo/išjungimo veikimas ir kompresoriaus susidėvėjimas.
    • Kai kuriuose šilumos siurblių modeliuose yra kintamo greičio arba dviejų greičių valdikliai, kurie užtikrina, kad oras judėtų patogiu greičiu maksimaliai taupant elektros energiją
    • Kai kurie didelio efektyvumo šilumos siurbliai turi aušintuvą, kuris atgauna perteklinę šilumą iš šilumos siurblio vėsinimo režimo ir naudoja ją vandeniui šildyti. Šilumos siurblys su aušintuvu šildo vandenį 2–3 kartus efektyviau nei įprastas elektrinis vandens šildytuvas.
    • Kai kurie šilumos siurbliai yra komplektuojami su dujine krosnele, papildančią šilumos siurblį. Tai padeda išspręsti mažiau efektyvaus šilumos siurblio veikimą esant žemai temperatūrai problemą ir sumažina jo suvartojamą elektros energiją.